هنر
یکشنبه, 27 اسد 1398

 

 

شورای امنیت سازمان ملل متحد می گوید که کودکان از قربانیان اصلی جنگ جاری در افغانستان استند و در شش ماه نخست سال روان میلادی، بیش از ۱۲صد کودک در افغانستان کشته و یا زخمی شده‌اند. از سویی، به گفته‌ی این نماینده‌ی دولت در سازمان ملل متحد، هم‌اکنون بیش از یک میلیون کودک در افغانستان از دسترسی به آموزش و پرورش محروم اند.

مطالعه بیشتر...

رییس جمهور غنی تاکید می‌کند که حالا زمان آن رسیده است که در کنار سرمایه گذاری و توجه به امنیت و اقتصاد، روی فرهنگ نیز سرمایه گذاری شود. مقام نخست کشور می پذیرد که افغانستان هنوز نتوانسته مانند ایران روی زبان فارسی دری سرمایه‌گذاری کند.

مطالعه بیشتر...

در یک اعلامیه‌ی که از سوی وزارت معارف نشر شده، آمده است که براساس هدایت دکتر محمد میرویس بلخی وزیر معارف کشور، قیچی و تراشیدن موی سر شاگردان توسط معلمان و کارمندان مکتب‌ها ممنوع اعلام شد است.

مطالعه بیشتر...

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش ایران گفته است، دانش آموزان اتباع خارجی و ایرانی باید در کلیه فعالیت‌های آموزشی و پرورشی در درون مدرسه‌ها نباید هیچ تفاوتی میان دانش آموزان در امور آموزشی، اجتماعی و فرهنگی وجود داشته باشد.‌

مطالعه بیشتر...

علامه دکتور عنایت الله ابلاغ یکی ازدانشمنان و نویسنده‌های مشهور کشور، روز پنج‌شنبه هفته گذشته به عمر ۸۹ سالگی درگذشت و امروز یکشنبه پیکرش به خاک سپرده شد.

مطالعه بیشتر...

مقام‌های محلی غزنی می‌گویند دو ماین‌گذار مربوط به گروه طالبان، هنگام جاسازی ماین بر آرامگاه سلطان محمود غزنوی، هدف ماین خودشان قرار گرفتند و یکی کشته شد و دیگرش زخم برداشت.

مطالعه بیشتر...

صحرا کریمی در رقابت با چندین مرد برای کسب کرسی ریاست افغان فلم، پیروز شد و به گونه‌ی رسمی کارش را به عنوان رییس افغان فلم آغاز کرد. خبر دستیابی‌اش به ریاست افغان فلم؛ خبرساز شد و انجلینا جولی بازیگر مشهور هالیود این دست آورد را به او تبریک گفته است.‌

مطالعه بیشتر...

رییس اجرایی حکومت در مراسم گرامی داشت از سی ودومین سال درگذشت خلیل‌الله خلیلی شاعر و نویسنده بنام‌ کشور می‌گوید که سیاست گران همانند گذشته در برابر شعر و هنر جبهه‌ نگیرند.

مطالعه بیشتر...

یک پژوهش تازه نشان می‌دهد که مضمون های دینی در دانشگاه های کشور، دانشجویان را به افراطیت دینی ترغیب می‌کند.

مطالعه بیشتر...

انجلینا ژولی ابرستاره هالیوود و سفیر اداره مهاجرت سازمان ملل متحد در نشست این سازمان با حضور وزیران خارجه کشورهای عضو، خواستار شامل شدن زنان افغان در روند گفتگوهای صلح با طالبان، شده است.

مطالعه بیشتر...

1TV Afghanistan © 2018