هنر
دوشنبه, 18 حمل 1399

 

 

فلم "دختران اسکیت بوردافغانستان" برنده‌ی جایزه‌ی معتبر بهترین مستند کوتاه اسکار ۲۰۲۰ شد.

مطالعه بیشتر...

جوانشير حيدري  يكي از سينماگران پیشین افغانستان و رييس اتحاديه‌ی سينماگران کشور به عمر ۶۸ سالگی درگذشت.

مطالعه بیشتر...

یک مجسمه‌ی باستانی که تقریبا ۳۰ سال پیش از موزیم ملی افغانستان غارت شده بود و در بریتانیا شناسایی شد دوباره به افغانستان برگردانده می‌شود.

مطالعه بیشتر...

محمد امین متین اندخویی، شاعر زبان‌های اوزبیکی و فارسی و پژوهش‌گر تاریخ، روز گذشته ۱۳ جدی، در زادگاهش اندخوی در شمال کشور درگذشت.

مطالعه بیشتر...

سفارت افغانستان مقیم شهر کانبرای آسترالیا گفته است که نخستین جشنواره‌ی فلم افغانستان از سه روز پیش شروع شده و تا به تاریخ ۳۰ عقرب در مرکز فرهنگی «ای-ان-یو» در شهر کانبرای آسترالیا برگزار می‌شود.

مطالعه بیشتر...

سفیر استرالیا در کابل میگوید که بیش از ۴۰میلیون برده در جهان وجود دارد و افغانستان دومین کشوری است که برده داری مدرن در آن وجود دارد. بی‌کاری فقر سطح پایین سواد و جنگ عامل‌های درشت برده داری مدرن در کشور خوانده می شود. بچه بازی کارشاق توسط کودکان ازدواج های پیش از وقت کار بدون مزد پس از ساعت های رسمی نمونه‌های از برده داری گفته می شود که در افغانستان وجود دارد.

مطالعه بیشتر...

پروانه فیاض شاعر جوان افغان با اثر شعری‌اش «چهل نام» برنده جایزه‌ی فوروارد بریتانیا در سال ۲۰۱۹ میلادی شد.

مطالعه بیشتر...

موزیم هنر و صنایع دستی هامبورگ اعلام کرده است که یک اثر هنری سرقت شده را به افغانستان باز می‌گرداند.

مطالعه بیشتر...

افغانستان فلم حوا، مریم، عایشه به کارگردانی صحرا کریمی رییس افغان فلم  را به عنوان نماینده خود در رقابت جهانی نامزد جایزه اسکار سال ۲۰۲۰میلادی کرده است.

مطالعه بیشتر...

نجوا عالمی خبرنگار افغان بخاطر مبارزه‌اش برای آزادی بیان و حقوق زنان، برنده جایزه بین المللی Per Anger  دولت سویدن برای حقوق بشر و دموکراسی شده و قرار است این جایزه را از سوی انجمن تاریخ زندگی دریافت کند.

مطالعه بیشتر...

1TV Afghanistan © 2019