هنر

 

 

سفارت افغانستان مقیم شهر کانبرای آسترالیا گفته است که نخستین جشنواره‌ی فلم افغانستان از سه روز پیش شروع شده و تا به تاریخ ۳۰ عقرب در مرکز فرهنگی «ای-ان-یو» در شهر کانبرای آسترالیا برگزار می‌شود.

مطالعه بیشتر...

سفیر استرالیا در کابل میگوید که بیش از ۴۰میلیون برده در جهان وجود دارد و افغانستان دومین کشوری است که برده داری مدرن در آن وجود دارد. بی‌کاری فقر سطح پایین سواد و جنگ عامل‌های درشت برده داری مدرن در کشور خوانده می شود. بچه بازی کارشاق توسط کودکان ازدواج های پیش از وقت کار بدون مزد پس از ساعت های رسمی نمونه‌های از برده داری گفته می شود که در افغانستان وجود دارد.

مطالعه بیشتر...

پروانه فیاض شاعر جوان افغان با اثر شعری‌اش «چهل نام» برنده جایزه‌ی فوروارد بریتانیا در سال ۲۰۱۹ میلادی شد.

مطالعه بیشتر...

موزیم هنر و صنایع دستی هامبورگ اعلام کرده است که یک اثر هنری سرقت شده را به افغانستان باز می‌گرداند.

مطالعه بیشتر...

افغانستان فلم حوا، مریم، عایشه به کارگردانی صحرا کریمی رییس افغان فلم  را به عنوان نماینده خود در رقابت جهانی نامزد جایزه اسکار سال ۲۰۲۰میلادی کرده است.

مطالعه بیشتر...

نجوا عالمی خبرنگار افغان بخاطر مبارزه‌اش برای آزادی بیان و حقوق زنان، برنده جایزه بین المللی Per Anger  دولت سویدن برای حقوق بشر و دموکراسی شده و قرار است این جایزه را از سوی انجمن تاریخ زندگی دریافت کند.

مطالعه بیشتر...

نصیر احمد نشاط طنزپرداز و شاعر کشور دو شب پیش به خاطر بیماری‌یی که داشت به عمر ۷۳  سالگی در پاکستان درگذشت.

مطالعه بیشتر...

شورای امنیت سازمان ملل متحد می گوید که کودکان از قربانیان اصلی جنگ جاری در افغانستان استند و در شش ماه نخست سال روان میلادی، بیش از ۱۲صد کودک در افغانستان کشته و یا زخمی شده‌اند. از سویی، به گفته‌ی این نماینده‌ی دولت در سازمان ملل متحد، هم‌اکنون بیش از یک میلیون کودک در افغانستان از دسترسی به آموزش و پرورش محروم اند.

مطالعه بیشتر...

رییس جمهور غنی تاکید می‌کند که حالا زمان آن رسیده است که در کنار سرمایه گذاری و توجه به امنیت و اقتصاد، روی فرهنگ نیز سرمایه گذاری شود. مقام نخست کشور می پذیرد که افغانستان هنوز نتوانسته مانند ایران روی زبان فارسی دری سرمایه‌گذاری کند.

مطالعه بیشتر...

در یک اعلامیه‌ی که از سوی وزارت معارف نشر شده، آمده است که براساس هدایت دکتر محمد میرویس بلخی وزیر معارف کشور، قیچی و تراشیدن موی سر شاگردان توسط معلمان و کارمندان مکتب‌ها ممنوع اعلام شد است.

مطالعه بیشتر...

1TV Afghanistan © 2019