افغانستان
پنج شنبه, 02 حوت 1397

 

 

قرار است تا ۲۵روز لویه جرگه مشورتی صلح برگزار شود اما گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی، در واکنش به این تصمیم حکومت گفت که بورد مشورتی صلح و این جرگه نمی‌تواند مشکل را حل کند و بر آتش‌بس درازمدت، بیرون‌شدن نظامیان خارجی از افغانستان و به‌میان آمدن حکومت بی‌طرف تاکید کرد.

مطالعه بیشتر...

شورای عالی صلح صادق نبودن پاکستان در همکاری برای روند صلح افغانستان انتقاد کرده و برخی آگاهان نیز تاکید دارند که اسلام‌آباد با راه اندازی بازی‌های گونه‌گون، در تلاش فریب جامعه جهانی و سودجویی در افغانستان است. یک مقام استخبارات پاکستان نیز گفته است که همزمان با بحث خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، اسلام آباد درپی افزایش نفوذش در افغانستان است.

مطالعه بیشتر...

رییس جمهور غنی قرار است در هفتمین سفرش به ترکمنستان موافقتنامه‌های پیمان راهبردی مشترک ميان افغانستان و تركمنستان، چند تفاهمنامه بخاطر ساخت خط‌آهن و تفاهنامه‌ها در بخش‌های انرژی، گاز و نفت را امضا کند.

مطالعه بیشتر...

پس از آنکه طالبان در بهار سال روان، با حمله‌های گسترده بر ولسوالی اندر غزنی، تمامی پاسگاه‌های شاهراه نمبردوی غزنی-پکتیکا را سقوط دادند این شاهراه امروز با گذشت هشت ماه، بازگشایی شد اما هنوز بر روی مسافران باز نشده است.

مطالعه بیشتر...

رییس دبیرخانه شورای عالی صلح ‌می‌گوید که جرگه مشورتی صلح به تاریخ ۲۶ تا ۲۹ ماه حوت برگزار می‌شود و کمیته پنجاه نفری مسولیت برگزاری این جرگه را به عهده خواهد داشت. سفیر امریکا در کابل نیز می‌گوید که کشورش در روند صلح تسهیل کننده است و از این روند به رهبری افغانستان پشتیبانی ‌می‌کند.

مطالعه بیشتر...

فرمانده نیروهای مرکزی ارتش امریکا می‌گوید، وابسته‌گان گروه داعش در افغانستان تهدید بزرگ بر امنیت امریکا است و توانایی حمله مستقیم بر ایالات متحد را دارند.

مطالعه بیشتر...

مسوول کمیسیون جمع‌آوری سلاح (دایاک) در زون شمال کشور می‌گوید که با افزایش ناامنی‌ها در شمال کشور، شمار گروه‌های مسلح غیرمسوول نیز دست‌کم پنج‌برابر افزایش یافته است.

مطالعه بیشتر...

رییس‌جمهوری در دیدار با فرمانده ستاد مرکزی ارتش امریکا گفته است که بحران چهل ساله‌ی افغانستان به‌گونه‌ی اساسی پایان خواهد یافت. رییس‌جمهور غنی در این دیدار تاکید کرده که مبارزه با هراس‌افگنی ادامه خواهد داشت و افغانستان به صلح پایدار دست خواهد یافت.

مطالعه بیشتر...

زلمی خلیل نماینده ویژه وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان، خواهان ایجاد یک هیات ملی و فراگیر برای پیشبرد گفتگوهای صلح شده است. شماری از حزب‌ها و آگاهان سیاسی نیز از این خواست آقای خلیل‌زاد استقبال کرده و افزودند که طالبان با یک هیات ملی حاضر به گفتگو خواهند شد. ریاست جمهوری نیز با تغییرپذیری ترکیب هیات موجود و یا هم در صورت نیاز به ایجاد هیات ملی و فراگیر، ابراز آماده‌گی کرده است.

مطالعه بیشتر...

سازمان ملل متحد خواهان نهایی‌شدن نتیجه انتخابات پارلمانی افغانستان شده و از حکومت، نامزدان انتخابات ریاست جمهوری، حزب‌های سیاسی و نهادهای جامعه مدنی خواسته است تا افراد توانمند را در کمیسیون‌های انتخاباتی بگمارند.

مطالعه بیشتر...

1TV Afghanistan © 2018