افغانستان
پنج شنبه, 05 ثور 1398

 

 

افراد مسلح ناشناس عمران لمر، خبرنگار یک رادیوی محلی در ننگرها ر را زخمی کردند.

مطالعه بیشتر...

نام‌‌های نامزدان انتخابات ریاست جمهوری بر اساس قرعه، به ترتیب در ورق‌های رای‌دهی گنجانیده شد. نام رحمت‌الله نبیل، درجایگاه نخست و زلمی رسول در آخر اوراق رای دهی قرار گرفته است. همچنان شماری از نهادهای ناظر بر انتخابات و جامعه‌ی مدنی امروز گرد آمدند و می گویند که بخاطر حل چالش های روند انتخابات دست به کار شده اند.

مطالعه بیشتر...

نشست سه جانبه نمایندگان ویژه امریکا، روسیه و چین در پیوند به صلح افغانستان امروز پنجشنبه در مسکو برگزار شده است. سرپرست وزارت امور خارجه این نشست را یک گام خوب و مثبت می‌داند و ابراز امیدواری می‌کند که نتیجه آن بیشتر از پیش روند صلح به رهبری و مالکیت حکومت افغانستان را تقویت کند. همچنان وزارت خارجه برای گفتگوهای صلح با مخالفان مسلح دولت در تلاش اجماع منطقه یی و جهانی است. درهمین حال وزیر امور خارجه ایران از روش پیشبرد گفت‌وگوهای صلح امریکا در افغانستان انتقاد می‌کند.

مطالعه بیشتر...

بازس ویژه‌ی امریکا در امور بازسازی افغانستان می‌گوید که توافق صلح میان امریکا و طالبان ممکن است سبب بی‌ثباتی جدید در این کشور شود و دست‌آوردهای هجده سال گذشته در افغانستان را به باد دهد . جان سپکو همچنین هشدار می‌دهد که هرگونه توقف پشتیبانی مالی از افغانستان منجر به فروپاشی حکومت این کشور می‌شود.

مطالعه بیشتر...

پولیس کابل خبرداده است که در نتیجه انفجار در یک دانشگاه خصوصی در حوزه هشتم کابل، شش دانشجو زخم برداشته اند.

مطالعه بیشتر...

رییس جمهورغنی می گوید که برای گشایش پارلمان جدید آماده است؛ منابع به تلویزیون یک گفته اند که گشایش پارلمان به روز جمعه صورت خواهد گرفت. اما برخی آگاهان باور دارند، تا زمانی که نتایج نهایی تمامی ولایت ها اعلام نشود، گشایش پارلمان جدید غیرقانونی است. از سویی هم، امروز شماری از نامزدان انتخابات پارلمانی ولایت کابل خواهان ابطال نتایج نهایی این ولایت شدند.

مطالعه بیشتر...

پرونده ادعای لت و کوب عبدالله خنجانی، مدیر مسوول "تلویزیون یک" از سوی نگهبانان ویژه ریاست جمهوری، برای بررسی به دادستانی کل فرستاده شده است. دادستانی کل، اطمینان داده است که این پرونده را عادلانه، منصفانه و مستقلانه رسیدگی می‌کند. شماری از خبرنگاران نیز خواهان رسیدگی همه جانبه و جدی به این پرونده اند. سفارت امریکا هم از تعهد حکومت برای بررسی این موضوع استقبال کرده و گفته که هرگونه تهدید و خشونت در برابر خبرنگاران پذیرفتنی نیست.

مطالعه بیشتر...

در پی آنکه قرار است فردا نشستی سه جانبه میان امریکا، روسیه و چین در مسکو، برگزار شود، برخی آگاهان تفاهم و اجماع کشورهای قدرتمند جهان و منطقه برای رسیدن افغانستان به صلح را اثر گذار می‌دانند.

مطالعه بیشتر...

نماینده واشنگتن برای صلح افغانستان گفته است که گام‌های برداشته شده برای رسیدن به صلح بسنده نیست و برای یک توافق فراگیر با طالبان به وقت بیشتر نیاز است. زلمی خلیلزاد افزوده است که در مورد خروج نیروها و این که افغانستان برای جهان درآینده خطر نباشد، گام های برداشته شده اما درباره آغاز گفتگوهای بین‌افغانی، پایان جنگ و استقرار یک آتش‌بس پایدار، تاهنوز پیشرفت صورت نگرفته است.

مطالعه بیشتر...

یک گزارش تازه سازمان ملل متحد نشان می‌دهد که با درنظرداشت زمستان سرد و کاهش ناچیز حمله‌های انتحاری، میزان تلفات غیرنظامیان در سه ماه گذشته در افغانستان بیش از بیست درصد کاهش یافته است. اما این گزارش یونما می‌رساند که نیروهای طرفدار دولت و نیروهای بین المللی به گونه بی‌سابقه‌ی بیشتر از طالبان و داعش، مسوول کشته شدن غیرنظامیان بوده اند.

مطالعه بیشتر...

1TV Afghanistan © 2018