دوشنبه, 26 قوس 1397

 

 

سازمان ملل نسبت به برقراری صلح در افغانستان خوشبین است. نماینده ویژه‌ی دبیر کل سازمان ملل برای افغانستان در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد با اشاره به تلاش‌های اخیر امریکا و حکومت افغانستان در پیوند به صلح، فرصت‌های کنونی برای رسیدن به یک توافق صلح با طالبان را بی‌پیشینه خواند. تادامیچی یاماماتو همچنین در بحث انتخابات تاکید می‌کند که تکرار نارسایی‌ها و سو مدیریت در انتخابات ریاست‌جمهوری پذیرفتنی نیست و کمیسیون‌های انتخاباتی به‌گونه‌ی جدی نیاز دارند که توانایی‌های‌شان را پیش از برگزاری این انتخابات بالا ببرند.

مطالعه بیشتر...

با این که پیش از این گزارش‌هایی در مورد دیدار برنامه‌ریزی شده طالبان با نمایندگان امریکا در پاکستان منتشر شده بود، خبرگزاری رویترز به نقل از نمایندگان طالبان اعلام کرده که امروز(دوشنبه) یک هیات امریکایی با نمایندگان طالبان، در امارات متحده‌ی عربی دیدار خواهند کرد؛ دیداری که در آن مقام‌هایی از عربستان سعودی و پاکستان نیز حضور خواهند داشت.

مطالعه بیشتر...

یک سرباز نفوذی، پنج همکارش را در قندهار کشته و یک تن دیگر را زخمی کرده‌است. دبیر فرماندهی پولیس قندهار می‌گوید این رویداد در ولسوالی میوند اتفاق افتاده و سرباز نفوذی نیز موفق شده از ساحه بگریزد. همچنین، در پی حمله‌ی طالبان بر پاسگاه پولیس سرحدی در این ولایت، هفت سرباز جان باخته و سه سرباز دیگر زخمی شده‌اند.

مطالعه بیشتر...

وزارت‌های امور داخله تفاهم‌نامه‌ی الکترونیکی‌سازی ریاست ترافیک پایتخت را امروز با وزارت مخابرات و فناوری معلوماتی به امضا رساند. بر اساس این تفاهم‌نامه، ریاست ترافیک کابل شیوه‌ی قدیمی ارایه‌ی خدمات را کنار می‌گذارد و تا چهار ماه دیگر روند کار این ریاست الکترونیکی می‌‌شود.

مطالعه بیشتر...

جوانی که در هنگام سخنرانی رییس‌جمهوری در تالار مولانای شهر هرات می‌خواست درخواست خود را با رییس‌جمهوری در میان بگذارد، هم‌اکنون به کابل آورده‌شده و پرونده‌های حقوقی‌‌اش را دنبال می‌کند.

مطالعه بیشتر...

مسوولان ارتش پاکستان به روز شنبه گفته اند که ۲۳۳ برج دیدبانی و امنیتی در امتداد خط فرضی دیورند میان افغانستان و پاکستان ساخته اند.

مطالعه بیشتر...

وزیران خارجه افغانستان، پاکستان و چین در یک بیانیه مشترک، بر پشتیبانی از روند صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها تاکید کردند و وزیر خارجه پاکستان گفت که اگر گام های عملی اسلام‌آباد در روند صلح را می خواهید پس اتهام بستن به پاکستان را متوقف کنید.

مطالعه بیشتر...

قراراست هیات صلح وزارت خارجه امریکا و نمایندگان طالبان دوشنبه در قطر برای سومین بار با هم دیدار و گفتگو کنند.

مطالعه بیشتر...

نهادهای امنیتی کشور با نزدیک‌شدن فصل زمستان از راه‌اندازی عملیات‌های گسترده برای سرکوب هراس‌افگنان خبر می‌دهند.به گفته‌ی مسوولان وزارت امور داخله، در حال حاضر تنها ده ولسوالی در اداره‌ی طالبان قرار دارد اما تا دو هفته‌ی دیگر عملیات پس‌گیری این ولسوالی‌ها آغاز خواهد شد. نجیب دانش، سخنگوی این وزارت گفت که این ولسوالی‌ها از سال‌ها به‌این‌سو از سوی طالبان اداره می‌شود.

مطالعه بیشتر...

زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان در سفرش به بلجیم با دبیرکل ناتو گفت‌وگو می‌کند. سفیر امریکا در کابل می‌گوید خلیل‌زاد تلاش می‌کند شرایطی را به میان آورد تا افغان‌ها خودشان روی حل اختلاف‌ها کار کنند. همزمان چند مقام پیشین امریکایی به اداره دونالد ترمپ پیشنهاد کرده تا صلاحیت‌های واضح برای زلمی خلیل‌زاد داده شود و بر پاکستان فشار بیشتر وارد شود.

مطالعه بیشتر...

1TV Afghanistan © 2018